Apostolic Succession

 

Apostolic Succession 

Brazilian Catholic Apostolic Church (ICAB)

 

On March 12, 1566, Scipione Cardinal Rebiba consecrated Cardinal Santinio

 

Who on September 7, 1586, consecrated Cardinal Benninio

 

Who on April 4, 1604, consecrated Cardinal San Vitale

 

Who on May 7, 1621, consecrated Cardinal Gaetani

 

Who on October 7, 1630 consecrated Cardinal Carpegna

 

Who on May 2, 1666, consecrated Cardinal Altieri

 

Who on February 3, 1675, consecrated Cardinal Orsini (Pope as Benedict PP XIII 1724)

 

Who on July 16, 1723, consecrated Prospero Lambertini (Pope as Benedict PP XIV 1740)

 

Who on March 19, 1743, consecrated Carol della Torre Rezzoni (Pope as Clement PPXIII 1758)

 

Who on April 26, 1767, consecrated Bernardinus Giraud (Cardinal 1771)

 

Who on February 23, 1777, consecrated Alexander Matthaeus (Cardinal 1770)

 

Who on September 12, 1819, consecrated Peter Francis Galetti (Cardinal 1803)

 

Who on December 8, 1822, consecrated James Phillip Fransoni (Cardinal 1826)

 

Who on June 8, 1851, consecrated Charles Sacconi (Cardinal 1861)

 

Who on June 30, 1872, consecrated Eduard Howard (Cardinal 1877)

 

Who on December 8, 1882, consecrated Mariano Rampolla Marchese del Tindaro (Cardinal 1887)

 

Who on October 26, 1890, consecrated Joaquin de Albuquerque-Calvacanti (Cardinal 1905)

 

Who on June 4, 1911, consecrated Sebastiao Leme de Silveira Cintra (Archbishop 1921)

 

Who on December 8, 1924, consecrated Carlos Duarte-Costa

 

Who on July 6, 1945, established the Catholic Apostolic Church in Brazil

 

Who on August 15, 1945, Bishop Carlos Duarte-Costa consecrated Salomao Ferraz

 

Who on May 29, 1951, consecrated Manuel Ceja Laranjeira

 

Who on August 15, 1965, consecrated Benedito Pereira Lima

 

Who on August 1, 1966, consecrated Jose M. Machado

 

Who on December 2, 1967, consecrated Oscar Fernandez

 

Who on April 29, 1969, consecrated Agusto Montez-Silvieri

 

Who on November, 1972, consecrated Gerald Gates

 

Who on February 3, 1997, consecrated Ronald D. Nowlan

 

Who on November 21, 1998, consecrated Paul Victor Verhaeren and Wayne Moore Hay

 

Who on April 19, 2003, consecrated Bruce D. Campbell

 

Who on June 2003, consecrated Shane Price

 

Who on 1 February 2005, consecrated Phillip Zimmerman

 

Who on 7 October, 2006, consecrated G. Peter Posthumus

 

Who on 14 April, 2007, consecrated Raelynn Fabick Scott

 

Who on 3 October, 2008, consecrated Marcis Heckman

 

Who on 30 January. 2010 consecrated John A. Bell

 

Who on 20 November, 2021 consecrated Lark J. Muncy

 

Apostolic Succession of the Right Rev. Lark J. Muncy

Jacobite (Syro- Malankara)

 

Peter, 38

 

Evodus 40

 

Ignatius I, 43

 

Aaron, 123

 

Cornelius, 123

 

Eodos, 142

 

Theophulus, 157

 

Maximinus, 171

 

Seraphim, 179

 

Astlediaes, 189

 

Philip, 201

 

Sebinus {Zebinus},219

 

Babylos, 237

 

Fabius, 250

 

Demetrius, 251

 

Paul I, 259

 

Domnus I, 270

 

Timotheus, 281

 

Cyrilus, 281

 

Tyrantus, 296

 

Vitalius, 301

 

Philognius, 318

 

Eustachius, 323

 

Paulinius, 338

 

Philabianus, 383

 

Evagrius, 386

 

Phosohorius, 416

 

Alexander, 418

 

John I, 428

 

Theodotus, 431

 

Domnus II, 442

 

Maximus, 450

 

Accacius, 454

 

Martyrius, 457

 

Peter II, 464

 

Philadius, 500

 

Serverius, 509

 

Segius, 544

 

Domnus III, 547

 

Anadtasius, 560

 

Gregory I, 564

 

Paul II, 567

 

Patra, 571

 

Domnus IV, 586

 

Julianus, 591

 

Athanasius I, 595

 

John II, 636

 

Theodorus I, 649

 

Severus, 668

 

Athanasius II, 684

 

Julianus II, 687

 

Elias I, 709

 

Athanasius III 724

 

Evanius I, 740

 

Gervasius I, 759

 

Joseph, 790

 

Cyriacus, 793

 

Dionysius I, 818

 

John III, 847

 

Ignatius II, 877

 

Theodosius, 887

 

Dionysius II 897

 

John IV, 910

 

Basilus I, 922

 

John V, 936

 

Evanius II, 954

 

Dionysius III, 958

 

Abraham I, 962

 

John VI, 965

 

Athamasius IV, 987

 

John VII, 1004

 

Dionysius IV, 1032

 

Theodorus II, 1042

 

Athanasius V, 1058

 

John VIII, 1064

 

Basilius II, 1074

 

Abdoone, 1076

 

Dionysius V, 1077

 

Evanius III, 1080

 

Dionysius VI, 1088

 

Athanasius VI, 1091

 

John IX, 1131

 

Athanasius VII, 1139

 

Michael I, 1167

 

Athanasius VIII, 1200

 

Michael II, 1207

 

John X, 1208

 

Ignatius III, 1223

 

Dionysius VII, 1253

 

John XI, 1253

 

Ignatius IV, 1264

 

Philanus, 1283

 

Ignatius Baruhid, 1293

 

Ignatius Ismael, 1333

 

Ignatius Basilius III, 1366

 

Ignatius Abraham II, 1382

 

Ignatius Bacalius IV, 1412

 

Ignatius Behanam I, 1415

 

Ignatius Kalejih, 1455

 

Ignatius John XII, 1483

 

Ignatius Noah, 1492

 

Ignatius Jesus I, 1509

 

Ignatius Jacob I, 1510

 

Ignatius David I, 1519

 

Ignatius Abdullah I, 1520

 

Ignatius Naamathalak, 1557

 

Ignatius David II, 1577

 

Ignatius Philathus, 1591

 

Ignatius Abdullah II, 1597

 

Ignatius Cadhai, 1598

 

Ignatius Simeon, 1640

 

Ignatius Jesus II, 1661

 

Ignatius Messiah, 1661

 

Ignatius Cabeeb, 1686

 

Ignatius Gervasius II, 1687

 

Ignatius Isaac, 1708

 

Ignatius Siccarablak, 1722

 

Ignatius Gervasius III, 1746

 

Ignatius Gervasius IV, 1768

 

Ignatius Mathias, 1781

 

Ignatius Behanam, 1810

 

Ignatius Jonas, 1817

 

Ignatius Gervasius V, 1818

 

Ignatius Elias II, 1839

 

Ignatius Jacob II, 1847

 

Mar Ignatius Peter III, 1872

 

Paulose Mar Athanasius (Kadavil Kooran) was consecrated on December 4, 1907 by Mar Ignatius Peter III - Patriarch of the Apostolic See of Antioch and the East. (Syrian Antioch Bishop of Kottayam and Metropolitan of Malabar / India ).

 

Mar Julius I (Antonio Francis Xavier Alvares) was consecrated July 28, 1889, by Paulose Mar Athanasius, under authority of Patriarch Ignatius Peter III to be Archbishop of the Latin Rite Independent Catholic Church of  Ceylon, Goa and India  

 

Joseph Rene Vilatte was consecrated on May 29, 1892 in Columbo,  Ceylon at Our Lady of Good Death Cathedral by Mar Julius I, under  authority of a Bull of Mar Ignatius Peter III, to serve as Archbishop of North  America.

 

Fredrick E. Lloyd, 1915. Consecrated by Vilatte as Bishop, later succeeded Vilatte as Archbishop.

 

Samuel Gregory Lines, 1923. Consecrated by Lloyd as Bishop.

 

Justin Boyle, 1927. Consecrated by Lines as Bishop.

 

Lowel Paul Wadle, 1940. Consecrated by Boyle as Bishop.

 

Herman Adrian Spruit, 1957. Consecrated by Wadle, Charles H. Hampton (Liberal Catholic) and H. Francis Marshall (Greek Melchite), as  First Bishop of the Church Universal.

 

Paul Michael Clemens, 1988. Consecrated by Spruit and W.  Blillinger, as Bishop of the Church of Antioch.

 

Joseph Philip Sousa, 1991. Consecrated by Clemens and Richard  Alston Gundrey, as Bishop of the Church of Antioch.

 

Willibrord Johannes Van Campenhout, 1993. Consecrated Autocephalous Bishop by Sousa. Bishop to the Christians of Saint John.

 

William Dennis Donavan, 1993. Consecrated by Van Campenhout.

 

Robert Joseph Allmen, 1995. Consecrated by Donavan. Presiding Bishop of the American Catholic Church. Later, Archbishop and Presiding Bishop of the Reformed Catholic Church.

 

Michael M. LaBrecque, 1997. Consecrated by Allmen as Bishop.

 

Francis Raphael, 1999. Consecrated by Allmen as Bishop.

 

Joseph Francis, 1999. Consecrated by Allmen as Bishop.

 

Phillip Zimmerman, 2004. Consecrated by Allmen as Bishop.

 

John Bell Consecrated by Zimmerman as Bishop, Elevated by Zimmerman as ArchBishop.

 

Lark J. Muncy, 2021 Consecrated by Bell as Bishop.

 

 

 

 Apostolic Succession 

Old Catholic 

 

ANTONIO CARDINAL BARBERINI, as Archbishop of Rheims, 1657.

 

CHARLES-MAURICE LE TELLIER, succeeding as Archbishop of Rheims, November 12, 1668. He, in turn, consecrated in the church of the Cordeliers, Pontoise

 

JACQUES BENIGNE BOSSUET, as Bishop of Condom in Gascony, September 21, 1670. He was transferred to the See of Meaux by Pope Clement X, 1671. He, in turn, consecrated in the church of Chartreuse, Paris

 

JACQUES DE GOYON DE MATIGNON, Bishop of Condom, 1693. By order of Pope Clement XI, he consecrated at Paris

 

DOMINIQUE MARIE VARLET, as Bishop of Ascalon in partibus, and coadjutor to the Bishop of Babylon, Persia, February 12, 1719.In response to the appeals of the Chapter of the Old Catholic Church of Utrecht, he consecrated

 

PETRUS JOHANNES MEINDAERTS, as Archbishop of Utrecht, October 17, 1739. He consecrated

 

JOHANNES AN STIPHOUT, as Bishop of Haarlem, July 11, 1745. He, in turn, consecrated

 

WALTER VAN NIEUWENHUISEN, as Archbishop of Utrecht, February 7, 1768. He consecrated

 

ADRIANUS JOHANNES BROEKMAN, as Bishop of Haarlem, June 21, 1778. He consecrated

 

JOHANNES JACOBUS VAN RHIJN, as Archbishop of Utrecht, November 7, 1805. He consecrated

 

GISBERTUS CORNELIUS DE JONG, as Bishop of Deventer, November 2, 1805. He consecrated

 

WILLIBRORD VAN OS, as Archbishop of Utrecht, April 24, 1814. He consecrated

 

JOHANNES BON, as Bishop Haarlem, April 22, 1819. He consecrated

 

JOHANNES VAN SANTEN, as Archbishop of Utrecht, June 14, 1825. He consecrated

 

HERMANNUS HEYKAMP, as Bishop of Deventer, July 17, 1854. He consecrated

 

GASPARDUS JOHANNES RINKEL, as Bishop of Haarlem, August 11, 1873. He consecrated

 

GERARDUS GUL, as Archbishop of Utrecht, May 11, 1892. He consecrated

 

ARNOLD HARRIS MATHEW, as Regionary Old Catholic Bishop for Great Britian, April 28, 1908, at St. Gertrude's Church, Utrecht. He was elected Archbishop in 1911. He had been ordained to the Priesthood by Archbishop Eyre, at St. Andrew's Roman Catholic Cathedral, Glasgow, June 24, 1877. He consecrated

 

RUDOLPH DE LANDAS BERGHES, on June 29, 1913. He consecrated

 

CARMEL HENRY CARFORA, on October 4, 1916. Carfora was elected Archbishop of the United States for all Old Catholics. He consecrated

 

EARL ANGLIN LAWRENCE JAMES, on June 17, 1945. He, in turn, consecrated

 

GRANT TIMOTHY BILLET, on December 25, 1950. He, in turn, consecrated

 

NORMAN R. PARR, on October 23, 1979. He, in turn, consecrated

 

MAURICE DARRYL MCCORMICK, on July 14, 1991. He, in turn, consecrated

 

IRWIN R. YOUNG, JR., on September 21, 1997. He in turn, consecrated

 

PAUL VICTOR VERHAEREN and WAYNE MOORE HAY on November 21, 1998

 

BRUCE D. CAMPBELL on April 19, 2003, He consecrated

 

SHANE PRICE on April 19, 2003, He consecrated

 

PHILLIP ZIMMERMAN on 1 February 2005, He consecrated

 

G. PETER POSTHUMUS on 7 October 2006, He consecrated

 

RAELYNN FABICK SCOTT on 14 April 2007, He consecrated

 

MARCIS HECKMEN on 3 October 2008, He consecrated JOSEPH CORRIGAN & BRIAN WATSON

 

JOHN A. BELL, consecrated on 30 January 2010. He consecrated

 

LARK J. MUNCY on 20 November 2021. 

Apostolic Succession 

Roman Secondary 

 

On March 12, 1566, Scipione Cardinal Rebiba consecrated Cardinal Santinio

 

Who on September 7, 1586, consecrated Cardinal Benninio

 

Who on April 4, 1604, consecrated Cardinal San Vitale

 

Who on May 7, 1621, consecrated Cardinal Ludovisi

 

Who on June 12, 1622, consecrated Cardinal Gaetani

 

Who on October 7, 1630, consecrated Cardinal Carpegna

 

Who on May 2, 1666 consecrated Cardinal Altieri

 

Who on February 3, 1675, consecrated Cardinal Orsini (Pope as Benedict PP XIII 1724)

 

Who on July 16, 1723, consecrated Prospero Lambertini (Pope as Benedict PP XIV 1740)

 

Who on March 19, 1723, consecrated Carol della Torre Rezzoni (Pope as Clement PP XIII 1758)

 

Who on April 26, 1767, consecrated Bernardinus Giraud (Cardinal 1771)

 

Who on February 23, 1777, consecrated Alexander Matthaeus (Cardinal 1771)

 

Who on September 12, 1819, consecrated Peter Francis Galetti (Cardinal 1803)

 

Who on December 8, 1822, consecrated James Phillip Fransoni (Cardinal 1826)

 

Who on June 8, 1851, consecrated Charles Sacconi (Cardinal 1861)

 

Who on June 30, 1872, consecrated Eduard Howard (Cardinal 1877)

 

Who on December 8, 1882, consecrated Mariano Rampolla Marchese del Tindaro (Cardinal 1887)

 

Who on October 26, 1890, consecrated Joaquin de Albuquerque-Calvacanti (Cardinal 1905)

 

Who on June 17, 1928, consecrated Josef R. B. Beckertz (Archbishop 1941)

 

Who on May 22, 1953, consecrated Henri Louis D'Autel (Archbishop, Lyon - 1966)

 

Who on November 10, 1964, consecrated Jean Balland (Archbishop, Lyon - 1978)

 

Who on March 19, 1969, consecrated Robert R. Johnson

 

Who on February 3, 1997, consecrated Ronald D. Nowlan

 

Who on November 21, 1998, consecrated Paul Victor Verhaeren and Wayne Moore Hay

 

Who on April 19, 2003, consecrated Bruce D. Campbell

 

Who on June 2003, consecrated Shane Price

 

Who on 1 February 2005, consecrated Phillip Zimmerman

 

Who on 7 October 2006 consecrated G. Peter Posthumus

 

Who on 14 April 2007 consecrated Raelynn Fabick Scott

 

Who on 3 October 2008 consecrated Marcis Heckman

 

Who on 30 January 2010 consecrated John A. Bell

 

Who on 20 November 2021 consecrated Lark J. Muncy.

 

 

 

 Apostolic Succession 

Roman- Old Catholic

 

Peter, 38

 

Linus, 67

 

Ancletus {Cletus}, 76

 

Clement, 88

 

Evaristus, 97

 

Alexander I, 105

 

Sixtus I, 115

 

Telesphorus, 125

 

Hygimus, 136

 

Pius I, 140

 

Anicetus, 155

 

Soter, 166

 

Eleutherius, 175

 

Victor I, 189

 

Zephyrinus, 199

 

Callistus I, 217

 

Urban I, 222

 

Pontian, 230

 

Anterus, 235

 

Fabian, 236

 

Cornelius, 251

 

Lucius I, 253

 

Stephen I, 254

 

Sixtus II, 257

 

Dionysius, 259

 

Felix I, 269

 

Eutychian, 275

 

Caius, 283

 

Marcellinus, 296

 

Marcellus I, 308

 

Eucebius, 309

 

Melchiades {Miltiades}, 311

 

Sylvester I, 314

 

Marcus, 336

 

Julius I, 337

 

Liberius, 352 Liberius was expelled from Rome by the Aryan Emperor

 

Constantius, during his absence, the See of Rome was held by Felix II, who

 

resigned upon the return of Liberius from his two year exile

 

Damasus I, 366

 

Siricius, 384

 

Anastasius I, 399

 

Innocent I, 401

 

Zosimus, 417

 

Boniface I, 418

 

Celestine I, 422

 

Sixtus III, 432

 

Leo I, 440

 

Hilary, 461

 

Simplicius, 468

 

Felix III, 483

 

Gelasius I, 492

 

Anastasius II, 496

 

Symmachus, 498

 

Hormisdus, 514

 

John I, 523

 

Felix IV, 526

 

Boniface II, 530

 

John II, 535

 

Agapitus, 535

 

Sylverius, 536

 

Vigilus, 537

 

Pelagius I, 556

 

John III, 561

 

Benedict I, 575

 

Pelagius II, 579

 

Gregory I, 590

 

Sabinianus, 604

 

Boniface III, 607

 

Boniface IV, 608

 

Deusdedit {Adeodatus I}, 615

 

Boniface V, 619

 

Honorius, 625

 

Severinus, 640

 

John IV, 640

 

Theodore I, 642

 

Martin I, 649

 

Eugene I, 654

 

Vitalian, 657

 

Adeodatus II, 672

 

Donus, 676

 

Agatho, 678

 

Leo II, 682

 

Benedict II, 684

 

John V, 685

 

Conon, 686

 

Sergius I, 687

 

John VI, 701

 

John VII, 705

 

Sisinnius, 708

 

Constantine, 708

 

Gregory II, 715

 

Gregory III, 731

 

Zachary, 741

 

Stephen II, 752

 

Paul I, 757

 

Stephen III, 768

 

Adrian I, 772

 

Leo III, 795

 

Stephan IV, 816

 

Paschal I, 817

 

Eugene II, 824

 

Valentine, 827

 

Gregory IV, 827

 

Sergius II, 844

 

Leo IV, 847

 

Benedict III, 855

 

Nicholas I, 858

 

Adrian II, 867

 

John VIII, 872

 

Marinus I, 882

 

Adrian III, 884

 

Stephan V, 885

 

Formosus, 891

 

Boniface VI

 

Steven VI, 897

 

Romanus, 897

 

Theodore II, 897

 

John IX, 898

 

Benedict IV, 900

 

Leo V, 903

 

Sergius III, 904

 

Anastasius III, 911

 

Landus, 913

 

John X, 914

 

Leo VI, 938

 

Stephan VII, 928

 

John XI, 931

 

Leo VII, 936

 

Stephen VIII, 939

 

Maginus II, 942

 

Agapitus II, 946

 

John XIII, 955

 

Leo VII, 963

 

Benedict V, 964

 

John XIV, 965

 

Benedict VI, 973

 

Benedict VII, 974

 

John XIV, 983

 

John XV, 985

 

Gregory V, 996

 

Sylvester II, 999

 

John XVII, 1003

 

John XVIII, 1004

 

Sergius IV, 1009

 

Benedict VIII, 1012

 

John XIX, 1024

 

Benedict IX, 1032

 

Sylvester III, 1045

 

Benedict IX {Second time},1045

 

Gregory VI, 1045

 

Clement II, 1046

 

Benedict IX {Third time},1047

 

Damasus II, 1048

 

Leo IX, 1049

 

Victor II, 1055

 

Stephan IX, 1057

 

Nicholas II, 1059

 

Alexander II, 1061

 

Gregory VII, 1073

 

Victor III, 1087

 

Urban II, 1088

 

Paschal II, 1099

 

Gelasius II, 1118

 

Callistus II, 1119

 

Honorius II, 1124

 

Innocent II, 1130

 

Celestine II, 1143

 

Lucius II, 1144

 

Eugene III 1145

 

Anastasius IV, 1153

 

Adrian IV, 1154

 

Alexander III, 1159

 

Lucius III, 1181

 

Urban III, 1185

 

Gregory VIII, 1187

 

Clement III, 1187

 

Celestine III, 1191

 

Innocent III, 1198

 

Honorius III, 1216

 

Gregory IX, 1227

 

Celestine IV, 1241

 

Innocent IV, 1243

 

Alexander IV, 1254

 

Urban IV, 1261

 

Clement IV, 1265

 

Gregory X, 1271

 

Innocent V, 1276

 

Adrian V, 1276

 

John XXI, 1276

 

Nicholas III, 1277

 

Martin IV, 1281

 

Honorius IV, 1285

 

Nicholas IV 1288

 

Celestine V, 1294

 

Boniface VIII, 1294

 

Benedict XI, 1303

 

Clement V, 1305

 

John XXII, 1316

 

Benedict XII, 1334

 

Clement VI, 1342

 

Innocent VI, 1352

 

Urban V, 1362

 

Gregory XI, 1370

 

Urban VI, 1378

 

Boniface IX, 1389

 

Innocent VII, 1389

 

Gregory XII, 1406

 

Martin V, 1417

 

Eugene IV, 1431

 

Nicholas V, 1447

 

Callistus III, 1455

 

Pius II, 1458

 

Paul II, 1464

 

Sixtus IV, 1471

 

Innocent VIII, 1484

 

Alexander VI, 1492

 

Pius III, 1503

 

Julius II, 1503

 

Leo X, 1513

 

Adrian VI, 1522

 

Clement VII, 1523

 

Paul III, 1534

 

Julius III, 1550

 

Marcellus II, 1555

 

Paul IV, 1555

 

Pius IV, 1559

 

Pius V, 1566

 

Gregory XIII, 1572

 

Sixtus V, 1585

 

Urban VII, 1590

 

Gregory XIV, 1590

 

Innocent IX, 1591

 

Clement VIII, 1592

 

Leo XI, 1605

 

Paul V, 1605

 

Gregory XV 1621

 

Urban VIII, 1623

 

Innocent X, 1644

 

Alexander VII, 1655

 

Antonio Barberini, 1655. nephew of Urban VIII, was consecrated to the Episcopate under authority of the Bishop of Rome, by Bishops Scanarello, Bottini and Govotti. He was Archbishop of Remes 1657 until his death in 1671, and was made a Cardinal. It is from Bishop Barberini that the Roman Succession from Peter branches off from the Bishops of Rome

 

BRANCHED FROM ROME

Michel le Tellier was consecrated by Barberini in 1668. He was confessor to King Louie XIV of France,  and a Jesuit Provincal.

 

Jacques Benigne de Boussoit, was consecrated by le Tellier in 1670 as Bishop of Mieux, France

 

James Coyon de Matignon, was consecrated by de Bousseut in 1693.

 

Dominique Marie Varlet, Consecrated in 1719 in Paris by Bishop de Matignon, assisted by the Bishop of Qubec and the Bishop of Claremont. He was named Coadjutor to the Roman Catholic Bishop of Babylon who died on November 20, 1717 and Bishop Varlet succeeded to the title. After a period in Persia at Schamake, he was susspended from office for alleged technical irregularities, including the confirmation of 604 candidates in Holland whom he had confirmed at the request of the Church in Amsterdam. The Dutch Church had been without a Bishop for 18 years as a punishment from Rome because the Dutch Church refused to cooperate in the persecution of the "Jansenists" in Holland. Following the election of

 

Cornelius Van Steenhoven to serve as Archbishop of Utrecht, the Primatial See of Holland, Varlet agreed to perform the Consecration, which he did on October 15, 1724, thus making Van Steenhoven the seventh Archbishop of Utrecht and canonical successor to Saint Willibrord, the British missionary who had brought the faith to Holland. In this consecration was born the Old Catholic Church.

 

OLD CATHOLIC SUCCESSION

Johannes an Stiphout (1745-1777)

 

Walter van Nieuwenhuisen (1768–1797)

 

Adrianus Johannes Broekman (1778-1800)

 

Johannes Jacobus van Rhijn (1797–1808)

 

Lambertus de Jong (1865-1867)

 

Willibrord van Os (1814–1825)

 

Johannes Bon (1819-1841)

 

Johannes van Santen (1825–1858)

 

Johannes Heijkamp (1875–1892)

 

Gaspardus Johannes Rinkel (1873-1906)

 

Gerardus Gul (1892–1920)

 

Arnold Harris Matthew was consecrated on April 28, 1908 by Archbishop Gul of Utrecht, assisted by Bishop J. J. Van Thiel of Haarlem Bishop N. B. P. Spit of Deventer and Bishop J. Demmel of Bonn, Germany to serve as the First Old Catholic Bishop of Britain.

 

Frederick Samuel Willoughby, 1914

 

James I Wedgwood, 1916

 

Irving S. Cooper, 1919

 

Charles Hampton, 1931

 

Herman A. Spruit. Consecrated by Lowell Paul Wadle, Charles H. Hampton (Liberal Catholic) and H. Francis Marshall (Greek Melchite), as First Bishop of the Church Universal. 

 

Paul Michael Clemens, 1988. Consecrated by Spruit and W. Blillinger, as Bishop of the Church of Antioch

 

Joseph Philip Sousa, 1991. Consecrated by Clemens and Richard Alston Gundrey, as Bishop of the Church of Antioch

 

Willibrord Johannes Van Campenhout, 1993. Consecrated Autocephalous Bishop by Sousa. Bishop to the Christians of Saint John.

 

William Dennis Donavan, 1993. Consecrated by Van Campenhout.

 

Robert Joseph Allmen, 1995. Consecrated by Donavan. Presiding Bishop of the American Catholic Church. Later, Archbishop and Presiding Bishop of the Reformed Catholic Church.

 

Michael M. LaBrecque, 1997. Consecrated by Allmen as Bishop.

 

Francis Raphael, 1999. Consecrated by Allmen as Bishop.

 

Joseph Francis, 1999. Consecrated by Allmen as Bishop.

 

Phillip Zimmerman, 2004. Consecrated by Allmen as Bishop.

 

John A. Bell, Consecrated by Zimmerman as Bishop. Elevated by Zimmerman ArchBishop.

 

Lark J. Muncy, 2021 Consecrated by Bell as Bishop

 

 

  • Facebook